جمعه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-09-22
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 144319 |
تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵ | ارسال توسط :
26 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از برنامه ساخت و نصب جکت سکوی دوم  طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت وگاز پارس، محمدحسین متجلی، امروز (سه شنبه، ۱۴ شهریورماه ۱۴۰۲) در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی در منطقه عملیاتی پارس جنوبی گفت: با […]

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از برنامه ساخت و نصب جکت سکوی دوم  طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت وگاز پارس، محمدحسین متجلی، امروز (سه شنبه، ۱۴ شهریورماه ۱۴۰۲) در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی در منطقه عملیاتی پارس جنوبی گفت: با تدابیر شرکت ملی نفت ایران در جابجایی سکوی ۱۲C و استفاده از ظرفیت‌های داخلی موجود در نصب و بهره‌برداری از سکوی ۱۱ بی، ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی شد.

وی به تاریخچه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: طی ۲۰ سال و در چندین دوره متمادی و مختلف، انعقاد قراردادهایی با شرکت‌های مختلف داشتیم که با بدعهدی شرکت‌های خارجی مواجه شد.

متجلی با بیان اینکه سکوی ۱۲C در شرقی‌ترین نقطه مخزن میدان پارس جنوبی با افت تولید مواجه شد و شرکت ملی نفت تصمیم گرفت که سکو جابه‌جا شود، اظهار کرد: مهرماه ۱۴۰۰ توسعه فاز ۱۱ در دستور کار دولت قرار گرفت و آذرماه ۱۴۰۱ دکل حفاری ول‌تارگت ۲ در موقعیت مستقر شد.

وی افزود: با سرعت‌بخشی به عملیات حفاری، در تیرماه ۱۴۰۲ سکوی ۱۲C در موقعیت ۱۱B نصب و مردادماه ۱۴۰۲ به تولید ۷.۵ میلیون مترمکعب در مرحله اول رسید و در روزهای آینده تولید اولیه ۱۰ میلیون مترمکعب از این سکو دست پیدا خواهیم کرد.

متجلی با بیان اینکه اکنون نتیجه اعتماد به شرکت‌های داخلی را در فاز ۱۱ می‌بینیم، اظهار کرد: باید به توان شرکت های داخلی ایمان داشته باشیم و به این پایبند باشیم که هر پروژه‌ای را که شروع می‌کنیم شرکت‌های داخلی را در اولویت قرار دهیم و پایه کار را به توان و متخصصان داخلی اختصاص دهیم.

پیشرفت بسته‌های کاری  سکوی دوم فاز ۱۱ پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره برنامه‌های این شرکت برای توسعه مرحله دوم فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: درخصوص سکوی ۱۱A هم بسته‌های کاری شامل خط لوله، ساخت جکت و سکو تعریف شده که با پیشرفت مناسبی دنبال می‌شود.

متجلی با اشاره به اینکه جکت سکوی دوم فاز ۱۱ پارس جنوبی، مطابق برنامه تا پایان امسال باید ساخته و نصب شود و حفاری چاه‌های این موقعیت سال آینده آغاز می‌شود، گفت: مهندسی ساخت سکوی دوم فاز ۱۱ توسط شرکت ایزوایکو در حال انجام است و برآورد می‌شود حداکثر تا سه سال آینده این سکو نصب شود.

وی با بیان اینکه هزینه سرمایه‌گذاری این فاز ۴ میلیارد دلار است، ادامه داد: طبق طراحی برای فاز ۱۱ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز دیده شده و ارزش محصولات این فاز سالانه ۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و‌گاز پارس در بخش دیگری از این نشست حضور مردم استان بوشهر در مراسم افتتاح طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی را نقطه عطفی در پارس جنوبی عنوان کرد و گفت: برای نخستین بار مردم خونگرم استان بوشهر در مراسم افتتاح سکوی ۱۱B حضور داشتند که این موضوع در گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با اشاره به بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه خشکی فاز ۱۴ پارس جنوبی توسط رئیس جمهور در سال گذشته گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی، اسکله صادراتی بندر سیراف پارس و پروژه مرکاپتان‌زدایی و شیرین سازی میعانات گازی(DMC)  که یک طرح مهم ملی است و ارزش افزوده بسیاری برای کشور به دنبال دارد، از دیگر پروژه‌های مهم تکمیل شده در سال ۱۴۰۱ است.

متجلی با بیان اینکه ۷ درصد از ذخایر گاز دنیا  و ۵۰ درصد از ذخایر گاز ایران در مخزن پارس جنوبی قرار گرفته و ۷۰ درصد از گاز تولیدی و مصرفی کشور در پارس جنوبی توسط این شرکت انجام می شود، گفت: سال گذشته ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز رکورد تولید گاز ثبت شد که انشاالله با طرح‌های توسعه‌ای که در دست اقدام داریم، سعی بر این است این میزان افزایش یابد.

وی بهینه‌سازی مصرف گاز در کشور را ضروری دانست و با با بیان اینکه در زمینه رفع ناترازی باید مدیریت مصرف صورت گیرد، گفت: با کمک و اقدام سه وزارت خانه  راه و شهرسازی، صمت و نیرو، مصرف گاز باید کنترل شود تا  افزایش تولید گاز را به عنوان ارزش افزوده و تولید ثروت داشته باشیم.

تشریح برنامه‌های نگهداشت و افزایش تولید گاز

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره برنامه‌های این شرکت به منظور افزایش و نگهداشت تولید گفت: یکی از این برنامه‌ها تعمیرات اساسی سکوهای گازی پارس جنوبی است تا توان تولید را در ظرفیت ۷۰۵ میلیون مترمکعب نگه داریم.

وی احداث خط لوله دریایی جدید فاز ۱۶ را از برنامه‌های درحال اجرا بیان کرد و گفت:  با تکمیل و راه‌اندازی این خط لوله، از ابتدای پاییز ۸ میلیون مترمکعب در روز افزایش تولید خواهیم داشت.

متجلی با بیان اینکه از مهمترین موضوعات کنونی کشور که در فضای رسانه نیز دارای اهمیت بسیار است، مطالعات مهندسی فشارافزایی در میدان پارس جنوبی است، گفت: در زمینه احداث تأسیسات فشارافزایی، مطالعات طراحی پایه در دو بخش فراساحل و خشکی در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت نفت و‌گاز پارس با بیان اینکه این طرح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مطالعات آن توسط مشاور مهندسی شرکت نارگان در حال انجام است، گفت: مباحث مختلفی درباره محل احداث تاسیسات فشار افزایی مطرح شده و سعی بر این است که تصمیم‌گیری بهینه‌ای در این خصوص انجام بگیرد تا در اسرع وقت این فعالیت‌ها را جلو ببریم.

متجلی توسعه سایر میادین گازی را از دیگر برنامه‌های افزایش تولید عنوان کرد و ادامه داد: توسعه میدان‌های کیش، پارس شمالی، فرزاد که میدان مشترک با عربستان است و طرح توسعه میدان گازی بلال در دستور کار قرار دارد.

وی به توسعه فاز دوم لایه‌های نفتی پارس جنوبی نیز اشاره کرد و با یادآوری امضای قرارداد این طرح در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز در تهران، ادامه داد:  با توجه به چاه اکتشافی حفاری شده در میدان گازی بلال، میزان ذخایر این مخزن برآورد شده و این میدان به عنوان یک مخزن مشترک با کشور قطر است.

متجلی با بیان اینکه در پروژه نگهداشت تولید، در نظر داریم  ۳۵ حلقه چاه میان میدانی را حفاری کنیم، گفت: در موقعیت‌های دریایی فازهای مختلف، چاه‌های میان‌میدانی حفاری خواهند شد و توان تولید ما را در این میزانی که قرار دارد، نگهداری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت نفت و‌گاز پارس افزود: مطالعات مخزن پارس جنوبی توسط مهندسی نفت و گاز این شرکت در حال به روزرسانی است و اطلاعات مطلوبی را دریافت می‌کنیم.

افزایش تولید میدان گازی پارس جنوبی در سال ۱۴۰۲

در ادامه این نشست خبری، سلمان خزایی معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و‌گاز پارس ضمن ارایه گزارشی از وضعیت سکوهای پارس جنوبی گفت: درحال حاضر ۳۸ سکوی فعال عملیاتی، یک سکوی اقامتی و یک بارج اقامتی در دریا مستقر هستند.

خزایی با اشاره به اینکه یک سوم میدان پارس جنوبی در اختیار ایران و دو سوم آن در اختیار کشور قطر است، گفت: با این حال از منظر میزان تولید روزانه از کشور قطر پیشی گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه شرکت نفت و گاز پارس، بزرگترین شرکت تولیدکننده انرژی در کشور است گفت: گازی که از پارس جنوبی تولید می شود معادل ۴.۵ میلیون بشکه نفت در روز از نظر ارزش حرارتی است.

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس به‌ رکورد تولید روزانه ۷۰۵ میلیون مترمکعب گاز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این رکورد با کمک نیروی انسانی متخصص  و تجهیزاتی که در این سکوها نصب شدند، به همراه ۶ هزار کیلومتر خط لوله دریایی که از سکوهای ۳۸ گانه تا ساحل استان بوشهر کشیده شدند، امکان‌پذیر شد.

خزایی تصریح کرد: باتوجه به بهره‌برداری از فاز ۱۱، تعویض خط لوله فاز ۱۶ و تعمیر چاه‌‌های سکوی ۱۳A در سال ۱۴۰۲، انتظار می‌رود تولید گاز پارس جنوبی به ۷۳۰ تا ۷۴۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا کند.

منبع خبر «» است و فرصت پرس در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 144319 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09800000000  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه فرصت پرس مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فرصت پرس در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید