عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش، اظهارکرد: به منظور استانداردسازی سؤالات امتحانات نهایی، سؤالات براساس بارم تعیین شده از سوی سازمان پژوهش و برنامه ریزی و از محتوای کتابهای درسی و به تفکیک فصول مختلف و در راستای تحقق اهداف آموزشی هر درس طراحی می شود. وی افزود: تنها منبع طراحی سؤالات، کتاب […]" /> فرصت پرس - سؤالات امتحان نهایی براساس کتابهای درسی طراحی می شود
یکشنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۱
»   فرهنگ و هنر, فرهنگی  »   سؤالات امتحان نهایی براساس کتابهای درسی طراحی می شود
1 خرداد 1396 , ساعت 12:39

سؤالات امتحان نهایی براساس کتابهای درسی طراحی می شود

 عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش، اظهارکرد: به منظور استانداردسازی سؤالات امتحانات نهایی، سؤالات براساس بارم تعیین شده از سوی سازمان پژوهش و برنامه ریزی و از محتوای کتابهای درسی و به تفکیک فصول مختلف و در راستای تحقق اهداف آموزشی هر درس طراحی می شود.

وی افزود: تنها منبع طراحی سؤالات، کتاب درسی است و هیچ سؤالی خارج از کتابهای درسی طراحی نمی شود، بنابراین محتوای کتاب درسی باید توسط دانش آموز به خوبی تفهیم  ودرک شود.

وی از وجود بانک اطلاعات سؤالات امتحان نهایی در مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش خبرداد و افزود: این بانک اطلاعاتی در اختیار طراحان سؤال قرار گرفته تا علاوه بر توجه به محتوا و فصل بندی کتب درسی، در نحوه طراحی سوالات، از آن استفاده کنند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش، محرمانه بودن سؤالات امتحانی را از دلایل عدم کنترل سؤالات قبل از برگزاری امتحانات نهایی دانست و خاطرنشان کرد: اغلب اعتراضات دانش آموزان، از نحوه تصحیح اوراق امتحانی است، ‌اما اگر سؤالی دارای اشکال باشد و سؤال مذکور حذف و نمره آن به سایر سؤالات منتقل و این مسئله در اسرع وقت به حوزه های امتحانی اطلاع رسانی می شود.

وی گفت: علاوه بر بانک اطلاعاتی سؤالات، بانک اطلاعات طراحان سؤال نیز وجود دارد و هرساله طراحان جدیدی به این بانک اضافه می شوند، بنابراین در طراحی سؤالات امتحان نهایی، اغلب از نظرات معلمان استفاده می شود.

عمادی تصریح کرد: استان ها هر ساله، ۲ نفر از بهترین و مجرب ترین دبیران خود را برای طراحی سوالات به مرکز سنجش معرفی می کنند و ما از بین معرفی شدگان کل استان ها، ۲ نفر را برای طراحی سؤالات امتحان نهایی هر درس انتخاب می کنیم .

وی میزان تأثیر سوابق تحصیلی درکنکور سراسری را ۳۰ درصد اعلام کرد وافزود: همانند سال ۹۵، سوابق تحصیلی پایه سوم ۲۵ درصدوپیش دانشگاهی ۵ درصد در کنکور سراسری مؤثر خواهد بود، لذا طبق قانون، ۸۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها باید ازحیطه کنکورخارج شود که این امر در حال پی گیری است.

رئیس مرکز سنجش آموزش وپرورش، سامانه فاینال را سامانه جمع آوری وگزارشگری از سوابق تحصیلی عنوان واظهارکرد: در این سامانه، کلیه اطلاعات مربوط به امتحانات نهایی ثبت و جهت استفاده در کنکور سراسری به سازمان سنجش کشور ارسال می شود،  البته دراین سامانه، طبقه بندی هایی جهت تحلیل امتحانات نهایی قرار داده شده است .

وی افزود: در سامانه فاینال، نتایج در سطوح مدرسه، منطقه ، استان و ملی دسته بندی می شود و براساس آن ۲ شاخص، یکی نمره دانش آموز در آزمون کتبی، و دیگری درصد قبولی دانش آموزان، کلاس ها و مدارس طبقه بندی می شود و سپس به تحلیل نتایج امتحانات پرداخته خواهد شد.

عمادی از پرداخت حق الزحمه امتحانات سال ۹۵ تا آخر هفته جاری خبرداد و درخصوص نحوه ارسال سؤالات امتحان نهایی به

استان ها، تصریح کرد: سؤالات امتحانات نهایی در قالب۲ حلقه CD به نماینده استان ها تحویل می شود و رمز سؤالات هر آزمون در همان روز دراختیار استان ها قرار می گیرد تا کار تکثیر و توزیع سؤالات به حوزه های امتحانی انجام شود .

وی زمان برگزاری امتحانات نهایی را ۲ تا ۲۵ خرداد ماه اعلام و خاطرنشان کرد: نتایج یک هفته پس از پایان امتحانات اعلام و دانش آموزان ۳ روز فرصت دارند نسبت به نتایج حاصله اعتراض‌کنند، بنابراین نتایج قطعی پس از بررسی اعتراضات ‌ابلاغ می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رئیس مرکز سنجش آموزش وپرورش با اشاره به تقارن ماه مبارک رمضان و امتحانات خرداد ماه، گفت: برگزاری امتحانات درساعات اولیه روز (۸ صبح) و ایجاد فاصله بین امتحانات از تمهیداتی است که به منظورگرامی داشت ماه مبارک رمضان صورت گرفته است.

پایان خبر – ش الف

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر  , فرهنگی

کتاب، مهم ترین غذای روح انسان و یکی از بهترین ابزارهای کمال انسانی است ولی کتاب خواندن و تشویق دیگران به کتابخوانی در کشور ما غریب است و این درد بزرگی است که باید درمان شود. ایرنا - باید همه تلاش...
این قرارداد براساس صورتجلسه کمیسیون معاملات فی مابین شهرداری منطقه 5 که به عنوان کارفرما فعالیت دارد و شرکت بنا گستران سبز اندیش که به عنوان پیمانکار فعالیت دارد به شرح ذیل منعقد شد : موضوع مناقصه عبارت است از...

مطالب مرتبط با برچسب