شبح تخریب خانه شهر کرمان که از ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ برسر این خانه قدیمی سایه افکنده، درحالی با مخالفت‌های مردمی و دوستداران میراث فرهنگی فعلا دور شده که به نظر می‌رسد برخی فشارها و دست‌ها درکار است که سرانجام با ترفندهایی و درسکوت این خانه را قربانی سردراستانداری کرمان کنند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از […]" /> فرصت پرس - خانه شهر کرمان قربانی ساختمان جدید استانداری کرمان می شود؟
یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱
»   فرهنگ و هنر  »   خانه شهر کرمان قربانی ساختمان جدید استانداری کرمان می شود؟
18 اردیبهشت 1396 , ساعت 10:33

خانه شهر کرمان قربانی ساختمان جدید استانداری کرمان می شود؟

شبح تخریب خانه شهر کرمان که از ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ برسر این خانه قدیمی سایه افکنده، درحالی با مخالفت‌های مردمی و دوستداران میراث فرهنگی فعلا دور شده که به نظر می‌رسد برخی فشارها و دست‌ها درکار است که سرانجام با ترفندهایی و درسکوت این خانه را قربانی سردراستانداری کرمان کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم،  خانه شهر کرمان ساختمانی است که سنگ بنای آن ۲۰ آذر سال ۱۳۴۸ شمسی گذاشته شد و استاد علی‌اصغر اصفحانی معمار سرشناس کرمانی طرح بنای این ساختمان را که تلفیقی از معماری سنتی و جدید با به کارگیری مصالح ساختمانی از جمله سنگ و کاشی‌های رنگی و شیشه‌های الوان بوده اجرا کرد. ساختمانی که بخشی از هزینه احداث آن توسط مردم شهر کرمان پرداخت شد و مردم ماهانه همراه با قبض آب خود مبلغ ۱۵ ریال برای ساخت خانه شهر کرمان پرداخت می‌کردند.

اما در سال ۱۳۸۸ بر اساس طرح در نظر گرفته شده برای احداث ساختمان جدید استانداری کرمان، مقرر شد ساختمان جدید در پشت ساختمان خانه شهر بنا شود. اما از آنجا که ورودی اصلی ساختمان جدید استانداری از محل ساختمان خانه شهر در نظر گرفته شده است، این بنا باید تخریب شود تا ورودی ساختمان جدید استانداری کرمان و محوطه آن شکل بگیرد.

اختلافات اداری

با بالا رفتن بنای ساختمان استانداری کرمان طی چند سال گذشته و مرمت نشدن بنای تاریخی خانه شهر کرمان ودر حالی که با نامه معاون عمرانی استاندار در آذرماه ۹۴ به شورای شهر مبنی بر تخلیه ساختمان خانه شهر، عزم شهرداری کرمان برای تخریب این بنا جدی شده بود، اختلافات اداری درکنار مخالفت‌های مردمی بالا گرفت.

در این زمینه، اعضای شورای شهر کنونی نگران تبعات منفی تخریب خانه شهر و واکنش‌های دوستداران این بنای ارزشمند هستند؛ به گونه‌ای که یکی از اعضای شورای شهر کرمان تصریح کرده اگر اعضای شورای شهر با تخریب خانه شهر موافقت کنند، مردم کلک شورا ر ادر انتخابات پیش رو کنده‌اند! در این باره سخنگوی شورای شهر کرمان در مصاحبه‌ای گفته بود: شورای دوره چهارم ننگ تخریب خانه شهر را نمی‌پذیرد و حاضر نیستیم مسئولیت تخریب خانه شهر را به دوش بگیریم.

حجت‌الاسلام محمد ربانی افزوده بود: اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای کنونی بنا به دلایل متعدد با تخریب خانه شهر مخالف هستند و حاضر نیستند این تخریب انجام شود. وی در بیان یکی از دلایل این مخالفت گفته بود این خانه با پول مردم ساخته شده و مالک آن در اصل مردم هستند.

مقاومت دوستداران میراث فرهنگی

با جدی شدن تخریب ساختمان خانه شهر کرمان، مردم و دوستداران این بنا دست به کار شدند و اعتراض خود را نسبت به این اقدام علنی کردند؛ از نامه ۱۸۱ نفر از فعالان مدنی، استادان دانشگاه، معماران و روزنامه‌نگاران استان کرمان به استاندار کرمان گرفته تا تشکیل کمپین‌های مختلف مردمی در شبکه‌های مجازی.

از سوی دیگر با جدی شدن مخالفت‌ها بحث ثبت ملی اضطراری این بنای تاریخی مطرح شد و در سفر محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور به کرمان وی در جلسه‌ای از استاندار کرمان خواست که اجازه دهد با بررسی‌های فنی و کارشناسی راهکاری اندیشیده شود تا هم خانه شهر به همین شکل باقی بماند و هم راهکاری برای ورودی ساختمان جدید استانداری اندیشیده شود. همچنین در سفر این مقام مسئول، بحث ثبت خانه شهر در فهرست آثار ملی کشور به طور جدی مورد تاکید قرار گرفت.

پس از این سفر، در نامه‌ای که به تاریخ ۲۶/۱۱/۹۵ از طرف غلامرضا میثاقیان، مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها و بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور به فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور ارسال شده، از وی خواسته با توجه به این که خانه شهر کرمان جزو بناهای واجد ارزش استان کرمان محسوب می‌شود و دارای ارزش خاص معماری بوده و تا کنون ثبت ملی نشده است و اکنون در خطر تخریب از سوی شهرداری کرمان قرار دارد، دستور فرمایید ثبت بنای مذکور در فهرست آثار ملی به صورت اضطراری در دستور کار قرار گیرد.

فشارهای خزنده برای جلوگیری از ثبت ملی؟

بر این اساس و به گفته یک منبع مطلع، رونوشت این نامه به میراث کرمان هم ارسال شده، ولی از طرف میراث کرمان تاکنون اقدامی برای تهیه پرونده ثبت خانه شهر کرمان صورت نگرفته است و پس از اولین نامه یادشده، چند نامه دیگر هم برای پیگیری موضوع از طرف میراث کشور ارسال شده است. موضوعی که باعث ایجاد شائبه‌ای مبنی بر فشار‌های مختلف بر میراث کرمان برای ثبت ملی نشدن خانه‌شهر و در نهایت زمینه‌سازی برای تخریب آن شده است.

با وجود این شائبه، حمید روحی سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان  با رد کردن این موضوع از اقدامات صورت گرفته برای ثبت ملی بنای خانه شهر کرمان خبر می‌دهد.

وی با بیان این که مستندسازی برای ثبت ملی خانه شهر در حال انجام است و طی هفته آینده در جلسه‌ای با استاندار کرمان مسائل فنی نیز بررسی می‌شود، می‌گوید: طبق بررسی‌های کارشناسی پیشنهاد شده بخشی از سالن اجتماعات خانه شهر که پشت یکی از ورودی‌های آن قرار دارد تخریب تا از آن مسیر بتوان به عنوان ورودی ساختمان جدید استانداری استفاده کرد.

علی‌اکبر مشرفی، رئیس شورای شهر کرمان نیز  می‌گوید: اعضای شورای شهر معتقدند خانه شهر نباید کاملا تخریب شود و قسمت‌های میراثی آن باید باقی بماند.

وی با بیان این که تاکنون اتفاق خاصی برای تخریب این خانه نیفتاده و موضوع کاملا متوقف شده است، می‌افزاید: مکاتبه جدیدی در این زمینه با شورای شهر صورت نگرفته و ما امیدواریم خانه شهر تخریب نشود. با این حال کماکان شبح تخریب تمام یا قسمتی از بنا، برسرخانه شهر کرمان سایه افکنده و بیم آن می‌رود روزی از خواب برخیزیم وآنچه باید باشد، نباشد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

کتاب، مهم ترین غذای روح انسان و یکی از بهترین ابزارهای کمال انسانی است ولی کتاب خواندن و تشویق دیگران به کتابخوانی در کشور ما غریب است و این درد بزرگی است که باید درمان شود. ایرنا - باید همه تلاش...
یک موزه در انگلستان برای خرید تابلو نقاشی «رفتن به مسابقه» اثر «ال اس لوری»‌ میلیون‌ها پوند پرداخت کرد. مرکز هنر «ال اس لوری» در «سالفورد»، تابلو نقاشی «رفتن به مسابقه» این نقاش بریتانیایی را خرید تا از مخفی شدن...

مطالب مرتبط با برچسب