مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین خبر داد: سد در حال ساخت بالاخانلو آب آشامیدنی ۵ شهر جنوبی استان قزوین را تامین می‌کند که در صورت تامین اعتبار پایان سال آبگیری می‌شود. یدالله ملکی با اعلام این خبر گفت: یکی از طرح‌های مهم و زیرساختی استان قزوین، احداث سد مخزنی بالاخانلو است. مدیرعامل شرکت آب […]" /> فرصت پرس - برگزاری مناقصه جهت انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی تاسیسات آبرسانی پایین دست سد بالاخانلو قزوین
یکشنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, امور زیربنایی  »   برگزاری مناقصه جهت انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی تاسیسات آبرسانی پایین دست سد بالاخانلو قزوین
6 مهر 1401 , ساعت 21:24

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین خبر داد :

برگزاری مناقصه جهت انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی تاسیسات آبرسانی پایین دست سد بالاخانلو قزوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، خاطر نشان کرد: دریافت مجوز ماده 22 آبرسانی از سد بالاخانلو برای شروع عملیات اجرایی تاسیسات آبرسانی پایین دست سد در سال گذشته انجام شده و برآورد کارهای باقیمانده سد، مازاد بر ظرفیت قرارداد جاری پیمانکار و برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار جهت تکمیل کارهای باقیمانده و ادامه مراحل قانونی تملک اراضی واقع در مخزن سد نیز انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین خبر داد: سد در حال ساخت بالاخانلو آب آشامیدنی ۵ شهر جنوبی استان قزوین را تامین می‌کند که در صورت تامین اعتبار پایان سال آبگیری می‌شود.

یدالله ملکی با اعلام این خبر گفت: یکی از طرح‌های مهم و زیرساختی استان قزوین، احداث سد مخزنی بالاخانلو است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، تصریح کرد: در صورت تکمیل و ساخت کامل این سد و همچنین بهره‌برداری از این سازه، آب آشامیدنی ۵ شهر جنوبی استان که مشمول (اسفرورین، بویین‌زهرا، دانسفهان، شال و آبگرم)  می‌شوند به انضمام آب آشامیدنی حدود ۳۰ روستای پیرامون این سد تامین خواهد شد.

ملکی اظهار کرد: سد بالاخانلو با هسته رسی که در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی قزوین و همچنین در شهرستان بویین‌ زهرا دارد، عملیات احداث آن از یک دهه پیش شروع شده است.

وی افزود: باتوجه به اینکه سد  در ۱۰۰ متری پایین‌ دست روستای بالاخانلو و بر روی رودخانه حاجی‌عرب ساخته می‌شود، به سد بالاخانلو معروف شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به اینکه سد بالاخانلو از نوع خاکی و با هسته رسی است، عنوان کرد: این سد با ارتفاع ۸۴ متر از پی و طول تاج ۳۷۰ متر و همچنین حجم مخزن ۳۸.۵ میلیون مترمکعب در حال ساخت است.

ملکی در ادامه گفت: هدف این سد تنظیم جریان آب رودخانه حاجی عرب و کنترل سیلاب های رودخانه به منظور تامین بخشی از نیاز آب شرب و بهداشت مناطق ذکر شده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود این سد میزان ۵ میلیون مترمکعب آب را در سال ذخیره کند، گفت: این سد همچنین میتواند آب مورد نیاز ۴۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را به میزان ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب در شرایط بهبود تامین کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به اینکه تامین این میزان آب از طریق تلفیق با منابع آب زیرزمینی و منابع آب به‌هنگام حوضه میانی سد انجام می‌شود، تصریح کرد: حدود ۴  میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب نیازهای تغذیه مصنوعی و زیست محیطی را جریان رودخانه حاجی عرب تامین می‌کند.

ملکی در خصوص مهمترین اقدامات انجام شده در پیشرفت ساخت این سد اضافه کرد: ادامه عملیات اجرایی سد و تاسیسات آن طبق پیشرفت فیزیکی بیش از ۷۰ درصد و ادامه عملیات تهیه و نصب ابزار دقیق با میزان پیشرفت ۶۵ درصد و نیز پیشرفت ۳۰ درصدی شروع طراحی و اجرای تجهیزات هیدرومکانیک صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه مطالعات کیفی مخزن سد بالاخانلو با ۱۲ مرحله نمونه برداری از آب مخزن در سال ۹۸ انجام شده است، گفت: خدمات بازرسی فنی تجهیزات هیدرومکانیک، مطالعات نقشه برداری توپوگرافی مخزن، میکروژئودزی، ساخت پیلارها و دریافت مجوز تخصیص آب بازنگری سد از وزارت نیرو و همچنین خرید تجهیزات پایش کیفیت آب مخزن سد، همگی در سال ۹۹ انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، خاطر نشان کرد: دریافت مجوز ماده ۲۲ آبرسانی از سد بالاخانلو برای شروع عملیات اجرایی تاسیسات آبرسانی پایین دست سد در سال گذشته انجام شده و برآورد کارهای باقیمانده سد، مازاد بر ظرفیت قرارداد جاری پیمانکار و برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار جهت تکمیل کارهای باقیمانده و ادامه مراحل قانونی تملک اراضی واقع در مخزن سد نیز انجام گرفته است.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی

وزارت اقتصاد اعلام کرد: اجرای آزمایشی کالابرگ الکترونیک در یکی از استان‌های جنوبی کلید خورده و پس از آن احتمالا تا یک ماه آینده در کشور اجرا...
زمانیکه در اقتصاد کشور درآمد مردم ریالی است، اما به دلیل تورم افسارگسیخته قیمت کالا‌ها و خدمات در بازار روز به روز افزایش پیدا می‌کند طبیعتاً شاهد نابرابری گسترده از لحاظ درآمدی در جامعه خواهیم...

مطالب مرتبط با برچسب