بعد از حصول برجام که در پی آن شرکت های خارجی از جمله چهار شرکت ژاپنی به عنوان سرمایه‌گذار و همکار مالی – اقتصادی در حوزه معدن ورود کردند، پنجمین شرکت ژاپنی نیز با فناوری حفظ انرژی و تامین مالی فولاد مکران به ایران آمد. در حالی شرکت کوبِلکو (KOBELCO) ژاپن وارد ایران شده که […]" /> فرصت پرس - آغاز همکاری شرکت کوبِلکو ژاپن در کار خانه های آهن اسفنجی ایران
یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, امور زیربنایی, انرژی  »   آغاز همکاری شرکت کوبِلکو ژاپن در کار خانه های آهن اسفنجی ایران
17 بهمن 1395 , ساعت 10:23

پنجمین شرکت ژاپنی به ایران آمد

آغاز همکاری شرکت کوبِلکو ژاپن در کار خانه های آهن اسفنجی ایران

بعد از حصول برجام که در پی آن شرکت های خارجی از جمله چهار شرکت ژاپنی به عنوان سرمایه‌گذار و همکار مالی – اقتصادی در حوزه معدن ورود کردند، پنجمین شرکت ژاپنی نیز با فناوری حفظ انرژی و تامین مالی فولاد مکران به ایران آمد.

در حالی شرکت کوبِلکو (KOBELCO) ژاپن وارد ایران شده که قرار است فناوری کاهش مصرف آب در کارخانه های آهن اسفنجی ایران به کار گیرد.

تا پیش از این از ابتدای شروع به کار دولت بیش از ۱۳ شرکت بزرگ خارجی از جمله پنج شرکت ژاپنی به عنوان سرمایه‌گذار و همکار مالی – اقتصادی در حوزه معدن معرفی شدند اما هنوز خبری از حضور جدی آنها در حوزه معدن نبود و اما شرکت کوبلکو (KOBELCO)- وابسته به کوبه استیل ژاپن- همراه تعدادی از مدیران ارشد این شرکت در جلسه با رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، به ارایه طرح خود در کاهش مصرف آب و انرژی پرداختند و قرار است تا آغاز همکاری شرکت کوبِلکو ژاپن در کار خانه های آهن اسفنجی ایران انجام شود.

به گفته کِن هیروسه معاون شرکت کوبلکو ،‌ میزان مصرف آب در این فناوری حدود ۴۰درصد کاهش و در عین حال مصرف گاز با پنج درصد کاهش می‌یابد و میزان تولید با نیز با پنج درصد رشد همراه خواهد شد.

صرفه‌جویی ۳ میلیون متر مکعب آب در طرح ژاپن

در جلسه مشترک ایمیدرو و این شرکت ژاپنی، مهدی کرباسیان -رییس هیات عامل ایمیدرو- درباره استفاده از فناوری جدید در کارخانه های فعلی کشور گفت: قرار شده برای شروع کار، واحدهای احیای مستقیم فولاد مبارکه که از فناوری کوبه استیل- ایریتک استفاده می کنند،‌ اصلاحاتی با هدف کاهش مصرف آب به میزان ۴۰درصد بر روی آن ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه همزمان با این اقدام، شاهد افزایش ظرفیت تولید و کاهش مصرف گاز در واحدهای احیای مستقیم خود خواهد شد. این اقدام صرفه جویی سه میلیون متر مکعبی در مصرف آب به دنبال دارد.
مهدی کرباسیان درباره ورود فناوری نوین برای صرفه جویی در مصرف آب صنعت فولاد گفت: با توجه به شرایط اقلیمی ایران،‌ استفاده از فناوری که به کاهش مصرف انرژی و همچنین افزایش تولید آهن اسفنجی،‌کمک کند از ضرورت های صنعت فولاد ایران است.

ژاپن فولاد مکران را تامین مالی می‌کند

در حالی که کِن هیروسه معاون شرکت کوبلکو از تامین مالی بخشی از تجهیزات طرح آهن اسفنجی فولاد مکران خبرداد، رییس هیات عامل ایمیدرو نیز این باره گفت: تامین مالی طرح آهن اسفنجی فولاد مکران در راستای توافق ۱۰ میلیارد دلاری ایران و ژاپن در سال گذشته است که مورد حمایت دولت های دوطرف قرار دارد.

وی افزود:‌ تامین تجهیزات طرح آهن اسفنجی فولاد مکران نیز با رعایت قانون استفاده حداکثری از توان فنی و مهندسی داخلی انجام می شود به طوری که سهم تولیدکنندگان کشورمان نیز منظور شود و این طرح که در فهرست طرح های توسعه سازمان سرمایه گذاری خارجی قرار دارد،‌ ضمانتنامه آن از سوی دولت صادر می شود.

پیش از این شرکت‌های میتسوبیشی، سومی‌تومو، کوبیی‌سی و نیپون در دوران پسابرجام برای ورود به فضای اقتصادی ایران اقدام کرده بودند که با احتساب این چهار شرکت بیش از ۱۳ شرکت خارجی دیگ نیز در لیست همکاران معدنی ایران قرار گرفتند که دیگر شرکت‌های موجود در این لیست از کشورهایی چون ایتالیا، فرانسه، اتریش، چین، کره جنوبی، آفریقای جنوبی، هند، ترکمنستان، افغانستان و قزازقستان است که شامل شرکت‌های نامداری چون دنیلی، اکسنس، فیوز، ماین تک و امثال این‌ها هستند.

طرح فولاد مکران در فاز نخست، برای ایجاد ۱.۶ میلیون تن فولاد آهن اسفنجی و فولاد خام طراحی شده است و در منطقه آزاد چابهار احداث می شود. طرفین در این جلسه توافق کردند که برای اجرای فاز دوم‌ فولاد مکران نیز با هدف تولید ۳.۲ میلیون تن فولاد خام،‌ همکاری کنند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی  , انرژی

رهبران ایران اهدافی دارند که توضیح آن‌ها واضح است: ترویج تجارت منطقه‌ای که به تداوم بهبود پس از کرونا باوجود تحریم‌هایی که هدف آن وادار کردن مردم ایران به شورش از طریق فقیر کردن آن‌ها است، کمک خواهد...
عمليات ساخت اولين خط لوله سراسري گاز به طول يك ‌هزار و يكصد كيلومتر از مبدا خط لوله در آغاجاري آغاز...

مطالب مرتبط با برچسب