اسفندیار دائم الذکر، مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش نفت آبادان در نشست خبری که روز گذشته، ۱۰ بهمن ماه در آبادان برگزار شد، از آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان از اوایل سال آینده  خبر داد و با بیان این‌که شهر آبادان از قِبَل این پالایشگاه به حیاط خود ادامه می‌دهد، اظهار کرد: کارهای […]" /> فرصت پرس - آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان از اوایل سال آینده
یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, امور زیربنایی, انرژی, صنعت و معدن  »   آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان از اوایل سال آینده
11 بهمن 1395 , ساعت 10:27

مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش نفت آبادان خبر داد

آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان از اوایل سال آینده

اسفندیار دائم الذکر، مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش نفت آبادان در نشست خبری که روز گذشته، ۱۰ بهمن ماه در آبادان برگزار شد، از آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان از اوایل سال آینده  خبر داد و با بیان این‌که شهر آبادان از قِبَل این پالایشگاه به حیاط خود ادامه می‌دهد، اظهار کرد: کارهای زیادی در این پالایشگاه انجام شده و همانطور که همه مستحضر هستند از دو بخش خیلی قدیمی و خیلی جدید تشکیل شده است و هشت سال جنگ باعث شد که رشد خوبی نداشته باشد اما بعد از آن تلاش و همت همکاران توانست به مدارج خوبی دست پیدا کند و به اوج خود باز گردد.

 وی افزود: پالایشگاه آبادان از نظر ظرفیت در کشور اول است و از نظر بنزین اولین حرف را در کشور می‌زند که این برای شهر آبادان افتخاریست و طی ۱۰ سال اخیر در این پالایشگاه پروژه‌های خوبی انجام شده است.

 فاز ۴ از پروژه‌های آینده پالایشگاه

 دائم الذکر تصریح کرد: علاوه بر فاز دوم، در آینده پروژه فاز ۴ را در دست داریم که تمام این پروژه‌ها در راستای کیفی سازی محصولات و بحث‌های زیست محیطی و ارتقای این نوع شاخص‌ها است زیرا پالایشگاه آبادان در وسط شهر واقع شده است و با توجه به این موضوع، بحث زیست محیطی خیلی مهم است و باید شرایط به گونه‌ای شود که هم پالایشگاه کار کند و هم محیط زیستی پاک و سالم داشته باشیم.

وی با بیان این‌که فاز دوم پالایشگاه در چند مرحله انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: به دلیل بحث اعتباری این فاز به دو فاز تقسیم می‌شود. در قسمت اول این فاز بحث واحدهای تقطیر را داریم. یعنی یک واحد تقطیر بزرگ جایگزین بخش‌های قدیمی می‌شود و کم‌کم بخش‌های قدیمی پلایشگاه خود به خود برچیده می‌شود.

 دائم الذکر ادامه داد: بخش دیگر شامل یک واحد آیزوماکس است که هدف این واحدها به همراه واحدهای جانبی ارتقای کیفی محصول است. آیزوماکس واحدی است که استفاده از نفت کوره را کاهش می‌دهد و تقریبا این میزان را از ۳۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش خواهد داد و این موضوع باعث ارتقای سودآوری پالایشگاه نیز می‌شود.

 پالایشگاه آبادان هیچگونه دخل و تصرفی در جذب نیرو ندارد

 وی با اشاره به جذب نیرو در فاز دوم پالایشگاه آبادان تصریح کرد: پالایشگاه آبادان هیچگونه دخل و تصرفی در جذب نیرو ندارد و این پروژه در دست شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است و در جلساتی که گرفته شده است، مقرر شد جذب نیرو توسط اداره کار انجام گیرد و به‌تبع پالایشگاه آبادان هیچگونه مسئولیتی در قبال جذب نیرو نخواهد داشت.

 دائم الذکر با بیان این‌که پالایشگاه آبادان همکاری خود را با تمام ادارات در همه جوانب خواهد داشت، افزود: آموزش نیروها بر عهده پالایشگاه آبادان نیست و این آموزش‌ها بر عهده شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت است اما پالایشگاه آبادان امکاناتی را تهیه می‌کند و در اختیار این شرکت قرار می‌دهد که بحث آموزش نفرات براحتی و به سادگی انجام شود.

 مدیرعامل شرکت ملی پخش و پالایش نفت آبادان در خصوص استخدام ۸ هزار نیرو در فاز دوم این پالایشگاه گفت: این آمار و عدد، تقریبی است و بحث این است که از شروع کار تا بهره‌برداری ۸ هزار نیرو به صورت تدریجی در بخش‌های تخصصی شاغل می‌شوند که شامل بخش ساختمانی، سیویل، زمین، نصب پایه‌ها، لوله‌کشی، جوشکاری و غیره است.

 وی با اشاره به بحث بومی‌سازی اظهار کرد: در خصوص بومی‌سازی و جذب نیروهای بومی این شهرستان تاکید بسیاری داریم و مؤکدأ از مسئولان مربوطه خواستیم که حداکثر جذب نیرو به بومی‌ها اختصاص یابد.

  بالای ۹۰ درصد تجهیزات داخلی است

 دائم الذکر گفت: در خصوص اقتصاد مقاومتی این پالایشگاه هم، هم‌راستا با دیگر سازمان‌ها و مراکز صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بحث استفاده از توان‌های داخلی است. تمام هم‌وغم ما این است که از توان تولیدکنندگان و سازندگان داخلی استفاده کنیم و تاکنون بالای ۹۰ درصد تجهیزات و امکاناتی که لازم داریم را از داخل کشور تامین کرده‌ایم.

 وی ادامه داد: در موارد خیلی خاص مجبور هستیم از محصولات و تجهیزات خارجی استفاده کنیم و با توجه به استراتژی‌هایی که در کشور وجود دارد، امیدواریم در آینده به طور کامل این مشکلات رفع شود و بتوانیم کاملا بومی شویم.

 دائم الذکر با بیان این‌که از تولیدکنندگان داخلی تاکنون حمایت کرده‌ایم، تصریح کرد: هر شرکتی از ما کمکی خواسته چه شرکت‌های تولیدی و چه سازنده در کنار آنان بوده‌ایم و آن‌ها را حمایت کرده‌ایم.

 وی افزود: چشم‌اندازی تا سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است که بر اساس آن باید پالایشگاهی سرآمد و پیشرو در تولید با لحاظ کردن کاهش هزینه، توجه به نیروی انسانی ماهر، کار ایمن، توسعه کیفی‌سازی تولیدات و انجام تعهدات اجتماعی داشته باشیم.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی  , انرژی  , صنعت و معدن

رهبران ایران اهدافی دارند که توضیح آن‌ها واضح است: ترویج تجارت منطقه‌ای که به تداوم بهبود پس از کرونا باوجود تحریم‌هایی که هدف آن وادار کردن مردم ایران به شورش از طریق فقیر کردن آن‌ها است، کمک خواهد...
عمليات ساخت اولين خط لوله سراسري گاز به طول يك ‌هزار و يكصد كيلومتر از مبدا خط لوله در آغاجاري آغاز...

مطالب مرتبط با برچسب