وعده انتخاباتی دولت برای احیای دائمی زاینده رود هنوز در گوش مردم اصفهان می پیچد اما طبق برنامه ریزی قرار است ۱۵ خرداد بار دیگر آب بر روی بزرگترین شریان حیاتی مرکز کشور قطع شود. به نقل از مهر، مردم اصفهان طی روزهای گذشته و در سفر تبلیغاتی رئیس جمهور بار دیگر وعده احیاء دائمی […]" /> فرصت پرس - ۱۵خرداد زاینده‌ رود طعم خشکسالی را می‌چشد؟
پنجشنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
»   اجتماعی  »   ۱۵خرداد زاینده‌ رود طعم خشکسالی را می‌چشد؟
1 خرداد 1396 , ساعت 19:43

۱۵خرداد زاینده‌ رود طعم خشکسالی را می‌چشد؟

وعده انتخاباتی دولت برای احیای دائمی زاینده رود هنوز در گوش مردم اصفهان می پیچد اما طبق برنامه ریزی قرار است ۱۵ خرداد بار دیگر آب بر روی بزرگترین شریان حیاتی مرکز کشور قطع شود.

به نقل از مهر، مردم اصفهان طی روزهای گذشته و در سفر تبلیغاتی رئیس جمهور بار دیگر وعده احیاء دائمی زاینده رود را شنیدند. وعده ای که امیدوارند محقق شود.

ابتکار رئیس سازمان محیط زیست نیز در طول چهارسال گذشته سفرهای متعددی به اصفهان داشت و وعده وعیدهای فراوان درباره احیای زاینده‌رود و تالاب گاوخونی داد اما پس از این سخنان بی سرانجام در سفر اخیر خود به اصفهان گویی تمام وعده‌های گذشته را فراموش کرد.

دلیل خشکی زاینده‌رود برداشت‌های غیرقانونی است

سهل‌آبادی ادامه داد: خشکی زاینده‌رود را به گردن نزولات الهی نیاندازید، دلیل خشکی زاینده‌رود کاهش بارندگی نبوده بلکه برداشت‌های غیرقانونی و غیراصولی چند سال گذشته بوده است.

مصوبه ۹ ماده‌ای احیای زاینده‌رود بر روی کاغذ باقی ماند

اگر منظور از کارهای فراوان در حوضه زاینده‌رود مصوبه ۹ ماده‌ای است که باید گفت در طول این سال‌ها تنها بر روی کاغذ باقی مانده است، اگر قانونی است که از حفر چاه‌های غیرمجاز جلوگیری کند پرسش ما این است که چاه‌های فراوان جدید به ویژه در استان مجاور چگونه ایجاد شده است، در صورتی که منظور مدیریت یکپارچه حوضه زاینده‌رود باشد که هنوز اجرایی نشده و اگر اتحاد و هم‌دلی دو استان مجاور منظور نظر است که باید گفت این دو استان سالها با اجرای طومار شیخ بهایی مشکلی نداشتند بلکه آنچه آمد و اختلاف افکند زیر پا نهادن قوانین مصوب شده با چندین قرن سابقه تاریخی است.

۱۵ خرداد زاینده‌رود طعم خشکسالی را می‌چشد یا قول رئیس‌جمهور را؟

در طول این سال‌ها برخلاف وعده سه سال پیش رئیس‌جمهور، تنها پیچ و تاب رودخانه‌ای خشک را شاهد بودیم، گویی هرگز سرچشمه‌ای وجود نداشته و زاینده‌رود قرن‌ها این مسیر سراب تا پایاب را طی نکرده است.

تاسف آور اینکه در شرایطی که هنوز زمانی قابل توجه از آخرین وعده رئیس جمهور درباره احیای این رودخانه دائمی فلات مرکزی نگذشته است، قرار است ۱۵ روز دیگر  این رودخانه طعم خشکسالی را تجربه کند.

لحظه‌شماری اصفهانی‌ها برای تحقق وعده روحانی

گویی موضوع آب در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری به دستاویز سیاسی و حربه‌ای برای رای آوری تبدیل شده است و پس از پشت سر گذاشتن تب و تاب انتخاباتی به فراموشی سپرده می‌شود، موضوعی که مردم اصفهان امیدوارند این بار تحقق پیدا کند چراکه فریاد رئیس‌جمهور در میدان امام را در ذهن تاریخی خود حک کرده و در انتظار وعده رئیس جمهور لحظه‌شماری می‌کنند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

از سوی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه جذب سرباز معلم ابلاغ شد. از سوی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه جذب سرباز معلم ابلاغ...
سازمان جهانی بهداشت، کووید طولانی مدت را به عنوان ادامه یا ظهور علائم مرتبط با کووید ۱۹ طی سه ماه پس از عفونت حاد ناشی از کروناویروس تعریف می‌کند. سازمان جهانی بهداشت، کووید طولانی مدت را به عنوان ادامه یا ظهور...

مطالب مرتبط با برچسب

خیرالله خادمی ، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در آئین آغاز عملیات اجرایی قطعه هفتم آزادراه شیراز به اصفهان، ابراز امیدواری کرد که آزادراه شیراز-اصفهان هفته دولت سال ۹۷ آماده...