ستاد ملی فرماندهی و پشتیبانی مدیریت سیلاب شرکت مدیریت منابع آب ایران پیش بینی وقوع سیل شدید در ۸ استان کشور از فردا (دوشنبه) تا جمعه کرده است.  ستاد ملی فرماندهی و پشتیبانی مدیریت سیلاب بر اساس پیش بینی بارش و جریانات سیل وضعیت سه استان فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد در خطر […]" /> فرصت پرس - پیش بینی وقوع سیل شدید در 8 استان کشور
پنجشنبه, ۰۳ فروردین ۱۴۰۲
»   امور زیربنایی  »   پیش بینی وقوع سیل شدید در 8 استان کشور
24 بهمن 1395 , ساعت 11:22

از صبح روز دوشنبه (۲۴ بهمن) تا جمعه (۲۹ بهمن) تداوم دارد

پیش بینی وقوع سیل شدید در ۸ استان کشور

ستاد ملی فرماندهی و پشتیبانی مدیریت سیلاب شرکت مدیریت منابع آب ایران پیش بینی وقوع سیل شدید در ۸ استان کشور از فردا (دوشنبه) تا جمعه کرده است.

 ستاد ملی فرماندهی و پشتیبانی مدیریت سیلاب بر اساس پیش بینی بارش و جریانات سیل وضعیت سه استان فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد در خطر وقوع سیلاب شدید، هرمزگان و خوزستان در خطر وقوع سیلاب و جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و گیلان در معرض وقوع سیلاب تشخیص داده است.

بر اساس اعلام ادارات هواشناسی استان‌ها و مراجع بین‌المللی پیش بینی جهانی هواشناسی و همچنین پیش بینی مدل‌های بارش رواناب شرکت توسعه منابع آب و نیرو و موسسه تحقیقات آب، چشمه‌های باران زا و توده‌های جوی از صبح روز دوشنبه (۲۴ بهمن) تا جمعه (۲۹ بهمن) در سطح کشور تداوم داشته و باعث بارش قابل توجه خواهد شد.

به همین منظور ضمن بررسی پیش بینی‌های ارائه شده توسط موسسه تحقیقات آب و نمایندگان شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در حوزه‌های درگیر سیلاب مصوبات ذیل توسط اعضا به تصویب رسید:

از روز دوشنبه تا جمعه این هفته بارش‌هایی عمدتا بالای ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر در ایستگاه‌های مبنای برخی از استان‌ها پیش بینی می‌شود؛ بر این اساس استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد با اولویت اول در معرض خطر وقوع سیلاب شدید، استان‌های هرمزگان و خوزستان با اولویت دوم در معرض وقوع رخداد سیلاب و استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب استان کرمان و گیلان با اولویت سوم در معرض خطر احتمالی وقوع سیلاب طبقه بندی شد.

به لحاظ دبی‌های پیش بینی در رودخانه‌ها، زمان مشابه این بارندگی مربوط به بهمن ماه سال ۱۳۸۹ است که تلفات جانی و خسارات مالی قابل توجه به‌همراه داشته است.

مهم‌ترین رودخانه‌های در معرض وقوع سیلاب جنوب کشور از جمله رودخانه زهره و مند است که با مقایسه در ایستگاه شاخص امامزاده جعفر در خصوص بارندگی دبی متوسط روزانه ۱۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه ثبت شده که دبی لحظه ای معادل آن در بعضی از نقاط رودخانه به بالاتر از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه خواهد رسید.

بر اساس نتایج پیش بینی شده توسط مدل‌های بارش رواناب در وزرات نیرو، پیش بینی می‌شود سیلاب لحظه ای در بعضی از مقاطع در رودخانه زهره، به بیش از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد که در این خصوص بر اساس اطلاعات شرکت آب و نیرو سد چم شیر تا حدود ۲۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه، امکان عبور سیلاب در مقطع سد و در مقطع بند انحرافی چم شیر ۱۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه را دارد که در اثر بروز سیلاب بالاتر از این اعداد احتمال خسارت وجود دارد که لازم است اقدامات مراقبتی جهت کاهش خسارات انجام گیرد.

در خصوص رودخانه زهره در مقطع ایستگاه پمپاژ امامزاده جعفر بایستی تمهیدات لازم جهت جلوگیری از آبگرفتگی این ایستگاه توسط شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویر احمد و سایر عوامل اجرایی پروژه صورت گیرد.

سدهای مهم در مدار بهره برداری در معرض ورود سیلاب سدهای سلمان فارسی، ‌ چشمه عاشق در استان فارس، رئیسعلی دلواری در استان بوشهر و شمیل و نیان در استان هرمزگان است که در این بین سد چشمه عاشق به دلیل آغاز عملیات آبگیری بایستی آمادگی کامل جهت کنترل سیل خصوصاً خسارات احتمالی داخل مخزن را داشته باشد.

با تصمیم ستاد ملی فرماندهی و پشتیبانی مدیریت سیلاب مقرر شد ستاد مدیریت بحران استان‌های اعلام شده سریعا جلسات کمیته‌های مدیریت بحران را برگزار واطلاع رسانی به حاشیه نشینان رودخانه‌ها و مجاری تخلیه سیلاب، رفع انسداد و گلوگاه‌های موضعی در مسیل‌ها و رودخانه‌ها، لایروبی مجاری شهری در جهت افزایش ظرفیت آبگذری مسیل‌های داخل شهر، ترمیم سیل بندها و مراقبت از تاسیسات و خصوصاً تاسیسات آبی در معرض سیلاب، خارج کردن ماشین آلات داخل بستر رودخانه‌ها و آمادگی به کار جهت مقابله با سیلاب و ایجاد دیواره‌های حفاظتی توسط دستگاه‌های متولی در مناطق مسکونی سیل گیر که از نظر ارتفاعی پایین تر از تراز سطح زمین هستند را در دستور کار خود قرار دهند.

شهرداری‌های درگیر در رخداد سیلاب در استان‌های مربوطه می‌بایست لایروبی لازم را در مسیل‌های درون شهری انجام داده و ضمن آماده بکار کردن ماشین آلات سنگین و سبک، ‌ دیواره‌های حفاظتی با گونی شن و ماسه را آماده کنند.

همچنین لازم است با توجه به بالا بودن تراز مخزن سد شهر بیجار و احتمال سرریز شدن آن، اخطارهای لازم به حاشیه نشینان بالادست و مناطق مسکونی پایین دست صادر شود، علاوه بر این نظر به اینکه کدورت آب در رودخانه‌های در معرض سیلاب بالا خواهد رفت لذا باید تمهیدات لازم توسط شرکت آب و فاضلاب کشور صورت گیرد. همچنین شرکت توانیر نیزدر خصوص دکل‌های انتقال نیرو و برق رسانی در مسیل سیلاب‌ها مراقبت‌های لازم و کافی را انجام دهند.

از سوی دیگر طبق آخرین تصمیم‌گیری مققر شده که با توجه به پیش بینی رخداد بارش قابل توجه در استان‌های مذکور حداکثر پیش بینی و پیشگیری از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با ابلاغ مراتب به استان‌های درگیر در رخداد سیلاب اقدام شود.

همچنین مقرر شد موسسه تحقیقات آب و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، ضمن پایش مستمر و بروز رسانی سیستم هشدار سیل هر گونه تغییرات در میزان بارش در مناطق مختلف کشور را در اسرع وقت اطلاع رسانی کند.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، حذف مصوبه تعهد ارزی از فرش دستباف را خواستار شد و با اشاره به وجود ۷۰۰ هزار بافنده در کشور گفت: افزایش نرخ ارز و دلار فرصت مغتنمی برای رونق صادرات فرش به کشورهای هدف...
هزینه موادغذایی صبحانه، ناهار و شام یک خانوار ۳ نفره در ماه بدون احتساب مواردی نظیر ادویه‌جات و سایر ملزومات تهیه غذا مانند هزینه انرژی و. مبلغی معادل ۶ میلیون و شصت و شش هزار تومان خواهد...

مطالب مرتبط با برچسب