نشست کمیته راهبری اجرایی کردن تفاهم‌نامه وزارت کشور و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره مناطق روستایی و شهری، با بررسی طرح ضربتی اشتغال برگزار شد. به نقل از روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این نشست که به ریاست زهرا احمدی پور ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و […]" /> فرصت پرس - طرح ضربتی اشتغال برای 4 استان
پنجشنبه, ۰۳ فروردین ۱۴۰۲
»   فرهنگ و هنر  »   طرح ضربتی اشتغال برای 4 استان
17 اردیبهشت 1396 , ساعت 13:41

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خبر داد

طرح ضربتی اشتغال برای ۴ استان

نشست کمیته راهبری اجرایی کردن تفاهم‌نامه وزارت کشور و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره مناطق روستایی و شهری، با بررسی طرح ضربتی اشتغال برگزار شد.

به نقل از روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این نشست که به ریاست زهرا احمدی پور ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ و با حضور مرتضی رحمانی‌موحد ـ معاون گردشگری کشور ـ، هوشنگ خندان‌دل ـ معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور ـ، مدیرانی از سازمان همیاری شهرداری‌های کشور و جمعی از مدیران و مسؤولان سازمان میراث‌فرهنگی و وزارت کشور برگزار شد، مهم‌ترین راهکارهای اجرایی تفاهم‌نامه بسته شده بین سازمان میراث ‌فرهنگی و وزارت کشور بررسی شد.

در این نشست دو دستورکار مهم «توانمندسازی روستاهای محل اجرای طرح ضربتی اشتغال و تولید» و «توسعه گردشگری در شهرهای زیر ۱۰۰هزار نفر» بررسی شد.

احمدی‌پور ـ معاون رییس جمهور ـ به اجرای طرح ضربتی اشتغال در ۷۶ روستا اشاره کرد و گفت: «براساس این طرح، کارشناسان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، با سفر به ۷۶ روستای منتخب، مهم‌ترین ظرفیت‌های این روستاها را در حوزه مأموریت‌های سه‌گانه این سازمان از نزدیک بررسی کردند. »

او افزود: «نتیجه بررسی کارشناسان اعزامی به این روستاها، امضای تفاهم‌نامه اجرایی با وزارت کشور و بنیاد مسکن است و خوشبختانه شاهد ظرفیت‌های بی‌نظیری در استان‌ها هستیم که می‌تواند باعث ایجاد اشتغال در روستاها و کاهش مهاجرت شود. »

به‌ نقل از ایسنا، رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: «در بررسی‌های صورت گرفته، نرخ بیکاری در چهار استان ایلام، کردستان، کرمانشاه و سیستان‌وبلوچستان از میانگین کشوری بالاتر است که بر همین اساس این چهار استان در اولویت برنامه‌ریزی‌های این سازمان در طرح ضربتی اشتغال قرار دارند. »

احمدی‌پور اضافه کرد: «بر همین اساس، موضوع راه‌اندازی کیوسک‌های فروش صنایع‌دستی در استان کرمانشاه در مرحله اجرا قرار دارد و این کیوسک‌ها با هدف کاهش بیکاری و افزایش فروش محصولات صنایع‌دستی استان کرمانشاه ایجاد خواهد شد. »

او همچنین به اجرای طرح پیوند اشاره کرد و افزود: «این طرح با هدف شناسایی، سامان‌دهی و ارتقای فروش محصولات هنرمندان صنایع‌دستی در استان‌های مختلف اجرایی می‌شود. »

معاون رییس‌جمهور به برگزاری تور رسانه‌ای به مقصد چهار استان سیستان‌وبلوچستان، ایلام، کردستان و کرمانشاه در اسفند ۹۵ و فروردین ۹۶ اشاره کرد و یادآور شد: «این تور رسانه‌ای با هدف معرفی جاذبه‌ها و نمایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های روستاییان در این چهار استان برگزار شد که نتایج بسیار خوبی هم به‌دنبال داشته است. »

هوشنگ خندان‌دل ـ معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور ـ نیز در این نشست با اعلام آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با سازمان میراث‌فرهنگی درخصوص اجرای طرح ضربتی اشتغال در روستاها و با اشاره به برنامه‌ریزی‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای توسعه گردشگری در شهرهای زیر ۱۰۰هزار نفر، بر آمادگی وزارت کشور در اجرای این طرح نیز تأکید کرد.

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت کشور با هدف تبادل‌نظر و تشریک مساعی و به‌منظور برنامه‌ریزی، راهبری و نظارت بر مجموعه اقدامات مشترک، ۱۴ اسفند ۹۵ با یکدیگر تفاهم‌نامه امضا کردند. این تفاهم‌نامه به‌مدت پنج سال و برای ارتقای شاخص‌های سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در شهرها و روستاها به امضای سازمان میراث‌فرهنگی و وزارت کشور رسیده است که بر اهدافی نظیر تقویت جایگاه مدیریت شهری و روستایی در توسعه پایدار گردشگری، مدیریت بافت‌های تاریخی و فرهنگی، ترویج و توسعه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، حفظ و احیای بافت‌ها و عناصر ارزشمند تاریخی، فرهنگی و طبیعی و رشته‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در شهرها و روستاها تأکید دارد.

از سایر اهداف این تفاهم‌نامه می‌توان به ایجاد بستر مناسب برای توسعه و استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های تعاونی، خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها)، کمک به ایجاد منابع درآمد پایدار برای شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و فراهم ساختن تبادل فرهنگی و معرفی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و سنت‌های اصیل و بومی کشور به گردشگران داخلی و خارجی اشاره کرد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

این قرارداد به درخواست کمیسیون معاملات فی مابین سازمان زیبا سازی شهر تهران که به عنوان کارفرما فعالیت می کند و آقای بهزاد - آقاپورنهر که به عنوان پیمانکار فعالیت می کند به شرح ذیل منعقد شد. موضوع مناقصه عبارت است...
این قرارداد به درخواست کمیسیون معاملات فی مابین سازمان زیبا سازی شهر تهران که به عنوان کارفرما فعالیت می کند و آقای علیرضا - پاغر که به عنوان پیمانکار فعالیت می کند به شرح ذیل منعقد شد. موضوع مناقصه عبارت است...

مطالب مرتبط با برچسب