رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران با اشاره به فشارهای وزارت کار برای تکذیب مشکلات کارگری گفت: مسئولان وزارت کار ما را تهدید کرده‌اند اگر مشکلات را تکذیب نکنیم، مسئولیت‌ ما در ILO سلب می شود. به نقل از مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران، محمد یاراحمدیان، با اشاره به یکصد و ششمین اجلاس بین المللی کار گفت: […]" /> فرصت پرس - سلب مسئولیت‌ در ILO، فشارهای وزارت کار برای تکذیب مشکلات کارگری
سه شنبه, ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
»   اقتصادی  »   سلب مسئولیت‌ در ILO، فشارهای وزارت کار برای تکذیب مشکلات کارگری
28 اردیبهشت 1396 , ساعت 10:26

سلب مسئولیت‌ در ILO، فشارهای وزارت کار برای تکذیب مشکلات کارگری

رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران با اشاره به فشارهای وزارت کار برای تکذیب مشکلات کارگری گفت: مسئولان وزارت کار ما را تهدید کرده‌اند اگر مشکلات را تکذیب نکنیم، مسئولیت‌ ما در ILO سلب می شود.

به نقل از مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران، محمد یاراحمدیان، با اشاره به یکصد و ششمین اجلاس بین المللی کار گفت: این اجلاس هرساله در خرداد ماه با حضور سه‌جانبه شرکای اجتماعی کارگری، کارفرمایی و دولت انجام می‌شود. در این اجلاس یکصد و هشتاد و هفت کشور در سه سطح کارگری، کارفرمایی و دولت شرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۱۴خرداد تا ۲۷ خرداد زمان برگزاری این اجلاس است، افزود: افتتاحیه کنفرانس بین المللی کار در سال ۲۰۱۷ دوشنبه ۱۵ خرداد ماه سال جاری در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو برگزار می‌شود.

یاراحمدیان با بیان اینکه انتخابات هیئت مدیره  سازمان بین المللی کار برای سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ یکی از موضوعات مهم در این اجلاس است، گفت: هیئت مدیره در دوره سه‌ساله برگزار می‌شود، روز این انتخابات ۲۲ خرداد است. ترکیب هیئت مدیره سازمان بین المللی کار به‌عنوان یکی از سازمان‌های بین المللی مطابق ماده ۷ اساسنامه سازمان بین المللی کار ۵۶ عضو دولتی (۲۸ عضو اصلی و ۲۹ عضو علی‌البدل)، ۳۳ عضو کارفرمایی (۱۴ عضو اصلی و ۱۹ عضو علی‌البدل) و ۳۳ عضو کارگری (۱۴ عضو اصلی و ۱۹ عضو علی‌البدل) هستند. در سه سطح کارگری، کارفرمایی و دولت‌ها رأی‌گیری انجام می‌شود و نمایندگانی از کشورها در بخش‌های مختلف کارگری و کارفرمایی و دولت‌ها انتخاب می‌شوند.

یاراحمدیان اظهار داشت: موضوعات ثابتی هرساله در این اجلاس تکرار می‌شود و جزو موضوعاتی است که همه‌ساله نسبت به آن تعیین جلسه می‌شود.

گزارش‌های رئیس هیئت مدیره و مدیرکل، برنامه و بودجه پیشنهادی برای دوره ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و سایر موضوعات، اطلاعات و گزارش‌های مربوط به مقاوله‌نامه‌ها و توصیه‌نامه‌ها سه موضوع ثابت در این اجلاس هستند. موضوعاتی هم از سوی کنفرانس در دستور کار قرار می‌گیرد. هیئت مدیره نیز به‌صورت دوره‌ای در این اجلاس دستور کار می‌دهد و به‌صورت قانونی هم هیئت مدیره و هم کنفرانس می‌توانند دستور جلسه را تعیین کنند.

وی افزود: مهاجرت نیروی کار، اشتغال کار شایسته برای صلح و انعطاف پذیری، توصیه‌نامه ۷۱ اشتغال (گذار از جنگ به صلح)، موضوعات چرخشی در مورد اهداف راهبردی اصول و حقوق بنیادین در کار با پیگیری بیانیه سازمان بین المللی کار در خصوص عدالت اجتماعی، الغای مقاوله‌نامه شماره ۴، ۱۵، ۲۸، ۴۱، ۶۰ و ۶۷  جزو ۴ دستور مطرح در این اجلاس هستند.

رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران گفت: طبق توافقی که بین تشکل‌های عالی و صنفی کارگری در قانون کار وجود دارد، این سه تشکل در سطح ملی توافقی کردند که به‌صورت دوره‌ای مسئولیت اصلی نمایندگان کارگران و سرپرست هیئت کارگری جمهوری اسلامی ایران به‌عهده یک تشکل باشد. طبق توافقی که بین تشکل‌های کارگری انجام شده، مقرر شده است، در سال ۲۰۱۷ و به‌ عبارتی در اجلاس یکصد و ششمین کنفرانس بین المللی کار نمایندگی اصلی کارگران و سرپرست هیئت کارگری جمهوری اسلامی ایران به‌ عهده مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران باشد که این مسئولیت با موافقت هیئت مدیره این مجمع به بنده واگذار شده است. این کنفرانس فرصت مناسبی برای مذاکره با همتایان کارگری برای پیگیری‌ حقوقی است.

فشارهای وزارت کار برای تکذیب مشکلات کارگران

وی با اشاره به مظلومیت جامعه کارگری در کشورمان گفت: مسئولان حاضر به شنیدن مشکلات جامعه کارگری نیستند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صورتی که مشکلات کارگران را انتقال می‌دهیم ناراحت می‌شوند. تنها در صورتی مورد تأیید مسئولان هستیم که به بیان مشکلات جامعه کارگری نپردازیم، به‌ عبارت بهتر در صورتی مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران مورد تأیید مسئولان  وزارت کار است که این تشکل مهر سکوت بر بیان مشکلات کارگران بزند، در غیر این صورت اگر مطالبات و مشکلات جامعه کارگری را بیان کنیم، متهم به سیاسی‌کاری می‌شویم.

یاراحمدیان بیان کرد: بعد از اینکه در نشست خبری ۶ اردیبهشت ماه امسال،  مشکلات و مطالبات جامعه کارگری را بیان کردیم، مکاتباتی از سوی وزارت کار با مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران و مجامع نمایندگان کارگران استان‌های سراسر کشور انجام شد و درخواست کردند، تلویحاً  انعکاس مطالبات و مشکلات کارگران را تکذیب کنیم. اخیراً هم از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌صورت شفاهی اعلام شده است که مسئولیت مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران به‌عنوان نماینده اصلی کارگران و سرپرست هیئت کارگری جمهوری اسلامی در اجلاس بین المللی کار سلب شده است.

وی بیان کرد: درباره این موضوع مکاتباتی انجام داده‌ایم، اگر واقعاً صحت داشته باشد، چیزی جز اقدام تلافی‌جویانه و مخدوش شدن استقلال تشکل‌های عالی و صنفی کارگری نیست و در صورت صحت این موضوع، اقدامات قانونی و حقوقی لازم به‌نمایندگی از کارگران ایران انجام خواهند شد.

پایان خبر- س ر

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد ، با تلاش متخصصان پالایشگاه نفت بندرعباس عملیات اجرایی تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس، هیدروژن و تصفیه گاز با آمین این پالایشگاه با موفقیت و کیفیت مطلوب و مناسب و بدون وقوع هیچ‌گونه حادثه‌‌ای انجام...
به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد ، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از انجام مذاکراتی برای خرید هواپیما خبر داد و گفت: برای حمل و نقل کشور مجوز ۲۰میلیارد دلاری دریافت کرده‌‌ایم. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه...

مطالب مرتبط با برچسب