ویتول در سال گذشته بیش از ۴ میلیارد دلار درآمد خالص به دست آورد و رقیب آن یعنی مرکوریا ۱.۲۵ میلیارد دلار درآمد داشت. ترافیگورا نیز که بازوی تجاری شرکت معدنی گلنکور است، ارقام بی سابقه‌ای به ثبت رسانده است. سوال بزرگ اکنون این است که آیا صنعت می‌تواند این ترفند را تکرار کند و […]" /> فرصت پرس - حضور کم رنگ تر پالایشگاه ها در مناقصه های نفت خام تحت تاثیر معامله گران بزرگ کامودیتی
سه شنبه, ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
»   امور زیربنایی  »   حضور کم رنگ تر پالایشگاه ها در مناقصه های نفت خام تحت تاثیر معامله گران بزرگ کامودیتی
1 اردیبهشت 1401 , ساعت 23:58

حضور کم رنگ تر پالایشگاه ها در مناقصه های نفت خام تحت تاثیر معامله گران بزرگ کامودیتی

سایر شرکت‌ها فعالیت‌های خود را برای حفظ پول نقد کاهش داده‌اند. تاثیر این تصمیمات در حال حاضر در بازار فیزیکی احساس می‌شود جایی که پالایشگاه‌ها پیشنهادهای کمتری در مناقصه‌های نفت خام دریافت می‌کنند. در یکی از نمونه‌های اخیر، شرکت نفت دولتی اروگوئه تنها چهار پیشنهاد در مناقصه اخیر دریافت کرد در حالی که در شرایط معمولی ۱۵ پیشنهاد دریافت می‌کرد.

ویتول در سال گذشته بیش از ۴ میلیارد دلار درآمد خالص به دست آورد و رقیب آن یعنی مرکوریا ۱.۲۵ میلیارد دلار درآمد داشت. ترافیگورا نیز که بازوی تجاری شرکت معدنی گلنکور است، ارقام بی سابقه‌ای به ثبت رسانده است.

سوال بزرگ اکنون این است که آیا صنعت می‌تواند این ترفند را تکرار کند و از هرج و مرج بازار که پس از تهاجم روسیه به اوکراین به وقوع پیوسته است، برای خود سودهای کلان ایجاد کند؟

این مساله ساده‌ای نیست. در حالی که تحریم‌های سخت اعمال شده بر روسیه فرصت‌های آربیتراژ سودآور و تنظیم مجدد جریان‌های تجارت جهانی ایجاد کرده، فشار نقدینگی استفاده از آنها را دشوار می‌کند.

از آنجایی که قیمت کالاها از نفت خام و گاز گرفته تا مس و ذرت افزایش یافته است، معامله‌گران با مارجین کالهای بزرگ – یا تقاضای پول نقد – برای پوشش هدج‌های خارج شده برای فروش آتی مواجه شده‌اند. این امر برخی را مجبور کرده است که فعالیت خود را کاهش دهند و برخی دیگر را وادار کرده که به دنبال بودجه پشتیبان باشند تا از خود در برابر یک دوره آشفتگی بازار محافظت کنند.

(معامله‌گران کامودیتی‌ها سال گذشته رکورد سود بالایی به ثبت رساندند)

برای ادامه حرکت کالاها در سراسر جهان، معامله‌گران کالایی نه تنها به شبکه‌های لجستیکی پیچیده بلکه به دسترسی به بازارهای مالی نیز وابسته هستند که به آنها در مدیریت ریسک و نوسان قیمت کمک می‌کند. برای انجام این کار، این شرکت‌ها در بورس‌های آتی مانند ICE Futures Europe و EEX آلمان، موقعیت‌های کوتاه مدت برای تامین کالا اتخاذ می‌کنند.

از آنجایی که قیمت کالا در پی تهاجم روسیه به اوکراین ثبات کمتری داشته است، ودیعه (مارجین) یا پول نقدی که باید در مقابل این موقعیت‌ها سپرده‌گذاری کنند به سطوح غیرقابل باوری افزایش یافته است. 

این نوع معاملات تغییری در وضعیت اقتصادی معامله اولیه ایجاد نکرده، چرا که به هنگام تحویل کالا، این ودیعه (مارجین) بازگردانده می‌شود. اما در این میان، نیازهای سرمایه در گردش می‌تواند فشارهای زیادی را بر معامله‌گران به ویژه برای کسانی که به خطوط اعتباری بزرگ دسترسی ندارند، وارد کند.

راسل هاردی مدیر اجرایی ویتول در این باره عنوان کرد:‌ سرمایه در گردش مورد نیاز برای پوشش و انتقال محموله انرژی از ایالات متحده به اروپا «بسیار زیاد» است و حاشیه اولیه برای تجارت یک مگاوات گاز به ۸۰ یورو می‌رسد. علاوه بر آن، شرکت‌ها ناچار بودند برای نوسانات قیمت و معاملات نقدی بیشتر برنامه ریزی کنند. قیمت عمده گاز اروپا در روز جمعه ۱۰۸ یورو در هر مگاوات ساعت بود.

وی افزود: یک نگرانی کلی در سراسر بازار وجود دارد و آن این است که امکان دارد مشارکت را از دست بدهیم.

مدیران ارشد صنعت با سیاست‌گذاران برای کمک به مقابله با بحران نقدینگی لابی کرده و هشدار داده‌اند که فشارها می‌تواند بر جریان مختل شده کالاهای اساسی در سراسر جهان تاثیر بگذارد.

با این وجود هیچ حمایت فوری صورت نگرفته اما سیاست‌گذاران وضعیت را زیر نظر دارند تا اطمینان حاصل کنند که به گفته اندرو بیلی رییس بانک مرکزی انگلستان «تغییر مرحله‌ای در هزینه و ریسک باعث شکست بازار نمی‌شود.»

(کامودیتی‌ها از نفت خام تا ذرت در پی وقوع جنگ اوکراین روند صعودی در پیش گرفته‌اند)

برای مقابله با افزایش نیاز به ودیعه و نوسانات بازار، برخی از مسیرهای معاملاتی، خطوط اعتباری اضافی ایجاد کرده‌اند. ترافیگورا در این ماه ۲.۳ میلیارد دلار از بانک‌های مالی تجاری را در این ماه قفل کرد در حالی که مرکوریا یک تسهیلات ۶ ماهه ۲ میلیارد دلاری را تضمین کرد.

آژانس رتبه بندی فیچ در آخرین گزارش خود در هفته جاری آورده است: ما از بانک‌ها انتظار داریم که به تامین مالی ودیعه فراخوان شرکت‌ها ادامه دهند چرا که اگرچه فشار نقدینگی جدی است اما باید موقتی باشد و معامله‌گران کالایی منبع سود خوبی برای بانک‌ها در حالت عادی هستند.

سایر شرکت‌ها فعالیت‌های خود را برای حفظ پول نقد کاهش داده‌اند. تاثیر این تصمیمات در حال حاضر در بازار فیزیکی احساس می‌شود جایی که پالایشگاه‌ها پیشنهادهای کمتری در مناقصه‌های نفت خام دریافت می‌کنند. در یکی از نمونه‌های اخیر، شرکت نفت دولتی اروگوئه تنها چهار پیشنهاد در مناقصه اخیر دریافت کرد در حالی که در شرایط معمولی ۱۵ پیشنهاد دریافت می‌کرد.

بانکداران کالایی بر این باورند که چنین روندی به نفع بازیگران بزرگتری از جمله ترافیگورا، گلنکور و ویتول است که به دلیل بزرگ بودن شرکت خود بهتر می‌توانند نوسانات بازار را کنترل کنند.

جرمی ویر مدیرعامل ترافیگورا با پیش بینی «حاشیه ناخالص کمی بالاتر در سال جاری» گفت: سال ۲۰۲۲ باز هم می‌تواند سال مهمی باشد. 

کریستف سالمون مدیر مالی ترافیگورا معتقد است که افزایش سرمایه مورد نیاز برای حفظ جریان کالایی در سراسر جهان از زمان حمله روسیه به اوکراین، بخش‌های معاملاتی کوچکتر را از بازار خارج می‌کند. زمانی که از این بحران‌ها عبور کنیم و فراموش نکنیم که از وضعیت دو سال و نیم رکود خارج می‌شویم، مجموعه دیگری از ادغام بخش تجارت کالایی رخ خواهد داد.

در برابر این پس زمینه، معامله‌گران کالایی همچنین به دنبال این هستند که چگونه می‌توانند از منابع جدید تامین مالی استفاده کنند تا بتوانند به گسترش تجارت خود ادامه دهند.

توربیورن تورنکویست یکی از بنیان‌گذاران و سهامدار عمده گانور در نشست فایننشال تایمز عنوان کرد: با استفاده از پتانسیل شرکت، کشف سهام اضافی مطلوب است و در نهایت ما آماده هستیم اتحادی پیدا کنیم که بتواند اندازه شرکت را افزایش دهد.

(فروش معامله‌گران کالایی قیمت کالاها را بالاتر می‌برد)

با توجه به اینکه سهام اکثر کالاها به دلیل اختلالات عرضه در سطوح پایینی قرار دارد، بانکداران و تحلیل‌گران بر این باورند که تا زمانی که تقاضا همچنان قوی باشد و افزایش قیمت انرژی اروپا را وارد رکود نکند، مراکز تجاری بزرگ کالایی باید سال ۲۰۲۲ را با قدرت پشت سر بگذارند. مارکو داناند مدیرعامل مرکوریا در این نشست گفت که منطقه و روسیه «بازدارندگان بزرگ» بحران کنونی خواهند بود.

بحث‌های زیادی در مورد رکودهای منطقه‌ای شاید حتی با پیامدهای جهانی وجود دارد و این مساله ممکن است حجم معاملات را کاهش دهد.

دور دیگری از مارجین کالهای بزرگ نیز می‌تواند اشتهای بانک‌ها را برای ادامه وام دهی به این بخش بیازماید، این در حالی است که در صورت باقی ماندن نوسان در بازارها، خطر نکول طرف مقابل وجود دارد.

کریستوفر لافمینا تحلیل‌گر جفریز در گزارش اخیر خود نوشت: ما معتقد بودیم که درآمد بازاریابی گلنکور برای سال ۲۰۲۲ احتمالا از رکود ۳.۷ میلیارد دلاری سال گذشته فراتر می‌رود. اما ما اکنون معتقدیم که به احتمال زیاد به انتهای بالایی جدول نزدیکتر هستیم… محدوده راهنمایی ۲.۲ تا ۳.۲ میلیارد دلار در نتیجه الزامات حاشیه بالاتر و مدیریت ریسک دقیق‌تر ایجاد شده است.

در مورد روسیه، تاجران بزرگ اعتراف می‌کنند که هنوز نفت خام تولید شده توسط شرکت‌هایی از جمله روس نفت را بارگیری می‌کنند و معتقدند که آنها از نظر قانونی موظف به اجرای قراردادهای تجاری موجود هستند. نفت روسیه هنوز در اروپا تحریم نشده اگرچه ایالات متحده و بریتانیا تحریم‌هایی را علیه روسیه اعلام کرده‌اند.

با این حال، به دلیل «خود تحریمی» توسط مصرف کنندگان غربی، یافتن خریدار حتی زمانی که تخفیف‌های زیادی ارائه می‌شود به طور فزاینده‌ای دشوار است. هاردی در پاسخ به این سوال که چه کسی نفت خام روسیه را خریداری می‌کند؟ گفت: این سوال ۶۴ هزار دلاری برای چند ماه آینده است.

رکستینر Rechtsteiner تخمین می‌زند که حاشیه‌های ناخالص تجاری این بخش – مبلغی که در معاملات قبل از کسر هزینه‌هایی مانند مالیات، حقوق و پاداش محاسبه می‌شود – در سال گذشته به بالاترین سطح خود یعنی حدود ۶۱ میلیارد دلار رسید.

این در حالی است که ریسک‌هایی از جمله هزینه‌های تامین مالی بالاتر و نکول‌ها توسط طرف‌های تجاری وجود دارد، این موسسه سال خوب دیگری پیش رو می‌بیند چرا که جنگ اوکراین باعث می‌شود که تولید، توزیع و مصرف کالا در سطح جهانی بار دیگر تنظیم شود.

در این تخمین آمده است: در آغاز سال ۲۰۲۲ دلایل زیادی وجود خواهد داشت که نتوانیم با قطعیت بگوییم آیا این اختلال همچنان ادامه خواهد یافت یا خیر؟ و این نشان دهنده سال جالبی در پیش روی صنعت تجارت کالا خواهد بود.

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم، پیش از دریافت رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی وعده‌هایی در حوزه آی‌سی‌تی ارائه کرد که بیشترین آن‌ها در سالی که گذشت محقق...
جلسات حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۲ در روز‌های گذشته پایان یافت و عجیب‌ترین افزایش دستمزد برای کارگران رقم خورد. اما چرا چنین اتفاقی افتاد که حتی قانون هم نادیده گرفته...

مطالب مرتبط با برچسب