مازندرانیان، شهردار نیم‌ور در حاشیه جلسه ستاد بیل‌گردانی این شهر ضمن اعلام این خبر که جشنواره دو روزه بیل‌گردانی در فروردین ۹۶ برگزار می شود . وی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد هماهنگی این آیین سنتی تصریح کرد:جلسه‌ای به دعوت شهرداری و با حضور جمعی از مسئولین مرتبط در استان و شهرستان و اعضای شورای […]" /> فرصت پرس - جشنواره دو روزه بیل‌گردانی در فروردین ۹۶ برگزار می شود
سه شنبه, ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
»   اجتماعی, فرهنگ و هنر  »   جشنواره دو روزه بیل‌گردانی در فروردین ۹۶ برگزار می شود
10 بهمن 1395 , ساعت 10:40

آیین سنتی محلات

جشنواره دو روزه بیل‌گردانی در فروردین ۹۶ برگزار می شود

مازندرانیان، شهردار نیم‌ور در حاشیه جلسه ستاد بیل‌گردانی این شهر ضمن اعلام این خبر که جشنواره دو روزه بیل‌گردانی در فروردین ۹۶ برگزار می شود .

وی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد هماهنگی این آیین سنتی تصریح کرد:جلسه‌ای به دعوت شهرداری و با حضور جمعی از مسئولین مرتبط در استان و شهرستان و اعضای شورای اسلامی شهر نیم‌ور و اعضای ستاد بیل‌گردانی این شهر برگزار شد و از مهمترین مصوبات این جلسه می‌توان به تغییر “مراسم بیل‌گردانی” به “جشنواره بیل‌گردانی” و اجرای آن در مدت دو روز در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۴ و ۲۵ فروردین ماه سال ۹۶ خبر داد.

وی همچنین از انجام پیگیری‌های لازم جهت تعیین تکلیف زمین مختص سکوی بیل‌گردانی شهر نیم‌ور در جنب سالن ورزشی انقلاب این شهر و تبدیل کاربری آن به ورزشی و فرهنگی به عنوان دیگر مصوبه این جلسه خبر داد.

مازندرانیان همچنین افزود: ساخت مجسمه‌ای با موضوع بیل‌گردانی و نصب آن در محل بوستان دانش(جنب میدان امام حسین (ع)) توسط شهرداری نیم‌ور و شورای اسلامی در این جلسه به تصویب رسید.

گفتنی است، آیین سنتی بیل‌گردانی نیم‌ور قدمتی دو هزار ساله داشته و از قدیم‌الایام به عنوان جشن شکرگزاری در اوایل بهار در شهر نیم‌ور اجرا شده است.

جشن بیل‌گردانی که در منطقه نیم‌ور محلات مرسوم است و از جشن‌های باستانی و پهلوانی محسوب می‌شود، ارتباط تنگاتنگی با کشاورزی و زمان آبیاری مزارع این منطقه حاصلخیز دارد و نشانه‌ای از ستیز انسان با طبیعت محسوب می‌شود.

زمان این جشن در آغاز فصل زراعت بهاره بوده و گروهی از مردان کشاورز برای لایروبی شاجوب یا نهر بزرگ نیمور که از محل سر انحرافی باستانی نیمور از رودخانه انارآباد (قمرود) اقدام می‌کنند.

این عملیات لایروبی تا یک ‌ماه به طول می‌انجامد و هنگامی که آب نهر به نخستین انشعاب خود که در زبان محلی وارگو نامیده می‌شود می‌رسد، مردم منطقه جشنی سنتی که یادگار سنت‌های پهلوانی است، برگزار می‌کنند.

یادآور می شود، این مراسم که بیل‌گردانی نام دارد از سال ۸۹ به عنوان میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , فرهنگ و هنر

این قرارداد به درخواست کمیسیون معاملات فی مابین سازمان زیبا سازی شهر تهران که به عنوان کارفرما فعالیت می کند و آقای بهزاد - آقاپورنهر که به عنوان پیمانکار فعالیت می کند به شرح ذیل منعقد شد. موضوع مناقصه عبارت است...
این قرارداد به درخواست کمیسیون معاملات فی مابین سازمان زیبا سازی شهر تهران که به عنوان کارفرما فعالیت می کند و آقای علیرضا - پاغر که به عنوان پیمانکار فعالیت می کند به شرح ذیل منعقد شد. موضوع مناقصه عبارت است...

مطالب مرتبط با برچسب