پنجشنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
»   اقتصادی, صنعت و معدن  »   بهره‌ برداری از معادن بدون رعایت استانداردها مجوز قتل نیروی کار
25 اردیبهشت 1396 , ساعت 11:32

کارشناس بازار کار گفت:

بهره‌ برداری از معادن بدون رعایت استانداردها مجوز قتل نیروی کار

کارشناس بازار کار می‌گوید: کسانی که مجوز بهره‌برداری از معادن را بدون رعایت استانداردهای لازم و در نظر گرفتن بیمه کارگران می‌دهند در واقع مجوز قتل نیروی کار را صادر می‌کنند.

به نقل از ایسنا، حمید حاج اسماعیلی با اشاره به ضعف استانداردهای کار در معادن اظهار کرد: این ضعف عمدتا ناشی از مشکلات جدی و ساختاری است که برای رعایت استانداردها و حقوق کار در کارگاهها و معادن وجود دارد. متاسفانه معادن و کارگاههای ساختمانی بیشترین حوادث کار را به خود اختصاص می‌دهد و به دلیل آنکه هم جزو مشاغل سخت به شمار می‌روند و هم رعایت استانداردهای جدی و پرخطر برای حفظ سرمایه‌های انسانی در آنها ضروری است مسئولان کشور باید نظارت بیشتری در این خصوص اعمال کنند.

به اعتقاد حاج اسماعیلی به جای افزایش تعداد بازرسان باید مکانیسم‌های نظارت بازرسان کار تقویت و کارآمد شوند.

این کارشناس بازار کار  ادامه داد: در آیین نامه کارهای سخت و زیان آور بر رعایت نکات فنی و مسایل بهداشتی در محیط کار و تامین ابزار لازم از سوی کارفرمایان تاکید شده است. بنابر این اگر معدن ذغالسنگ یورت امکانات مناسب نداشته یا فاقد سیستم تهویه و ابزارهای لازم بوده کارفرما در این خصوص مقصر است.

حاج اسماعیلی با اشاره به موضوع سود و بهره‌وری در معادن، گفت: متاسفانه در واگذاری معادن اولین چیزی که پیمانکاران جست وجو می‌کنند سود آوری است و سود آوری همواره فعالیت بنگاه، حقوق کار و رعایت استانداردهای نیروی انسانی را تحت شعاع قرار می‌دهد و ضمن قربانی کردن نیروی انسانی منابع کشور را هم به هدر می‌دهد. در حالی که دولت هم مقصر است چون در واگذاریها به پیمانکاران پیش‌بینی استانداردها و تشدید نظارت بر واگذاری‌ها را دنبال نمی‌کند.

این کارشناس بازار کار در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به ماده ۸۵ قانون کار اظهار کرد: در این ماده صراحتا بر تشکیل شورای عالی حفاظت فنی و بهداشت کار تاکید شده است تا در کارهای پرخطر نظارت دقیق و مستمر اعمال شود و مکانیسم‌های لازم برای بازرسی کار تعریف شده و بازرسان کار حکم ضابطان دادگستری را دارند.

حاج اسماعیلی با اشاره به عدم بیمه برخی از کارگران معدن ذغالسنگ یورت گفت: متاسفانه برای بسیاری از کارگران معدن که بیش از ۱۰ سال سابقه کار داشتند تنها ۳ سال حق بیمه رد شده است و سوال این است که در عمق ۱۸۰۰ متری زمین برای کارگری که ۸۵۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد چرا دولت آینده‌ای متصور نیست. مگر بیمه کارگران حق قانونی آنها نیست؟ مگر کار در معادن جزو مشاغل سخت و زیان ‌آور نیست؟ مگر رعایت مسایل ایمنی و استانداردهای لازم در معادن الزامی نیست؟ چرا نسبت به چنین مسایلی احساس مسئولیت نمی‌کنیم تا شاهد بروز چنین حوادث تلخی نباشیم.

این فعال کارگری در پایان در پاسخ به این پرسش که چرا یک سندیکای قوی کارگری در مواجهه با چنین رویدادهایی برای حمایت از قشر ضعیف کارگری وجود ندارد؟ گفت: یکی از مطالبات جدی ما اصلاح فصل ششم قانون کار است و معتقدیم تا وقتی سندیکاهای صنفی وکارآمد در کشور شکل نگیرند همچنان شاهد تضییع حقوق کارگران خواهیم بود. اگر چنین سندیکاهایی شکل بگیرند می‌توانند هشدارهای لازم را بدهند و حقوق نیروی کار را با جدیت از دولت مطالبه کنند اما تا زمانی که سازمانهای قوی کارگری نداشته باشیم تکرار چنین حوادثی را شاهد خواهیم بود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , صنعت و معدن

به نقل از ایرنا، از روابط‌عمومی صندوق توسعه و احیا، در این مرحله از مزایده، ۱۹ بنای تاریخی و فرهنگی در راستای مشارکت مردمی و مردمی‌سازی حفاظت به مزایده گذاشته شد و برندگان آن مشخص شدند. در فرآیند برگزاری کمیسیون مزایده،...
به نقل از ایرنا، «شهرام کرمی » روز چهارشنبه در نشست مدیران بانک های استان در سرسرای اجتماعات دادسرای استان بیان داشت: ما آگاهیم که بانک ها تکالیفی از بانک مرکزی دارند و مکلف به انجام آن هستند و نیز...

مطالب مرتبط با برچسب