معاون هماهنگ کننده امور عمرانی استانداری فارس گفت : بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ روستا و بیش از ۸۰ درصد از شهرهای استان در تنش آبی قرار دارند و یا اینکه مستعد تنش آبی هستند. محمود رضایی  در سلسله نشست مدیران پاسخگو که به میزبانی استانداری فارس و با موضوع  وضعیت آبی استان برگزار شد، عنوان […]" /> فرصت پرس - برگزاری مناقصه مدول تصفیه خانه ۳ و ۴ شیراز در آینده ای نزدیک
سه شنبه, ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
»   امور زیربنایی  »   برگزاری مناقصه مدول تصفیه خانه ۳ و ۴ شیراز در آینده ای نزدیک
29 فروردین 1401 , ساعت 0:03

معاون هماهنگ کننده امور عمرانی استانداری فارس گفت :

برگزاری مناقصه مدول تصفیه خانه ۳ و ۴ شیراز در آینده ای نزدیک

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز همچنین در خصوص فاضلاب و تصفیه خانه ها گفت: در رابطه با فاضلاب شهر شیراز حدود ۷۰ درصد شبکه جمع آوری و کار شده است و حدود ۶۰ درصد هم تصفیه خانه فاضلاب اجرا شده است. بهروزی با بیان اینکه تصفیه خانه شماره یک و دو شیراز افتتاح شده است و امسال برنامه توسعه تصفیه خانه ها را داریم یادآورشد: مناقصه مدول تصفیه خانه ۳ و ۴ شیراز را امسال برگزار خواهیم کرد و همچنین امسال در غرب صدرا تصفیه خانه مدول را خواهیم داشت.

معاون هماهنگ کننده امور عمرانی استانداری فارس گفت : بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ روستا و بیش از ۸۰ درصد از شهرهای استان در تنش آبی قرار دارند و یا اینکه مستعد تنش آبی هستند.

محمود رضایی  در سلسله نشست مدیران پاسخگو که به میزبانی استانداری فارس و با موضوع  وضعیت آبی استان برگزار شد، عنوان کرد: عنوان کرد:  تنها۵۰ درصد ظرفیت سد های استان آب دارد که بخشی برای پایداری سد، تبخیر،  محیط زیست، کشاورزی و بخشی برای شرب و صنعت مصرف می‌شود.

رضایی ادامه داد: سهم کشاورزی ۹۰ درصد و سهم صنعت و شرب روی هم ۱۰درصد است،  ۸۰ میلیون مترمکعب کل سهم استفاده صنایع استان از آب است که نسبت به کشاورزی درصد خیلی کمی است.

وی گفت: استان فارس با ۵میلیون جمعیتی که دارد اگر هر نفر در طول سال ۱۰۰ مترمکعب آب مصرف کند، ۵۰۰میلیون مترمکعب مصرف آب شرب می‌شود که این علاوه بر مصرف کشاورزی و صنعت است.

معاون عمرانی استاندار فارس با بیان اینکه ۹ سد در استان ۳میلیارد مترمکعب ظرفیت  دارد، بیان کرد: چندین سد بزرگ در دست اقدام داریم که ۷۰۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت کنونی اضافه می‌کند .

وی با بیان اینکه پروژه‌هایی در حال اقدام است تا مشکل آبرسانی به شهرها و روستاها برطرف شود، تصریح کرد:  انتقال آب از دریا یکی از مهم‌ترین اقدامات این عرصه است و ۴۰۰ میلیون مترمکعب سهم استان از دریا است که انتقال ۱۳۵میلیون مترمکعب در فاز اول به عنوان خط میانی در دست اجرا است.  رضایی با بیان اینکه موضوع دیگر استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌ها و فاضلاب است و استفاده از پساب فاضلاب برای صنعت نیز در نظر گرفته شده است، یادآور شد:  برای صرفه‌جویی و آبرسانی به صنایع از این پسآب استفاده می‌شود و آب اولویت اول استان است و بخش عمده اعتبارات عمرانی به آب اختصاص دارد.

معاون عمرانی استاندار فارس تصریح کرد: ممنوعیت استفاده از آب شرب برای باغ شهری‌ها و کشت برنج کماکان ادامه دارد.

در تابستان امسال جیره بندی آب در شهرستان شیراز نداریم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز با گفت: باید امنیت آبرسانی را برای شهروندان برقرار کنیم و در صورتی که عوامل لازم همراه نباشد مشکل ساز می شود .

مهندس بهمن بهروزی با بیان اینکه تامین آب با کیفیت به وضعیت بارندگی ها و ضرورت مدیریت مصرف آب بستگی دارد ، بیان کرد: بخشی از آن به وظایف مدیران اجرایی و ایجاد زیرساخت لازم با تامین منابع مالی و انسانی بر می گردد. وی با بیان اینکه بخشی از مدیریت مصرف توسط حمکرانی آب توسط دولت است اما بخش مهمی از  آن با مشارکت عمومی مردم باید مدیریت شود تا دچار مشکلاتی در تامین آب نشویم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز  با بیان اینکه  محدوده خدمات شرکت آب و فاضلاب شیراز شامل شهرستان شیراز با ۴ شهر و ۱۵۶ روستا می‌ شود، یادآور شد: تامین آب برای این محدوده از طریق آب های سطحی و زیرزمینی است که حدود۷۰ تا ۷۵ درصد آب مورد نیاز شهرستان شیراز از آب زیرزمینی برداشت می شود و نمی دانیم کی تمام می شود. بهروزی با بیان اینکه در تامین آب های سطحی خط اول آبرسانی شیراز از مسیر مرودشت و باجگاه به شیراز است که حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب آب تامین می کند، ابراز کرد:خط ۲ آبرسانی که فاز یک آن به بهره برداری رسیده است تا دو کوهک انتقال صورت گرفته است و  برای ادامه آن ۱۴.۵ کیلومتر اجرا خطوط تا معالی آباد در حال پیگیری است. به گفته وی  در تابستان پیش رو حدود ۷۸۵ متر مکعب آب در روز  برای ۸۳۰ هزار مشترک نیاز داریم که به ازای هر نفر حدود ۱۷۰ لیتر آب باید تامین کنیم و غیر  این صورت با مشکل روبرو خواهیم شد.

بهروزی بیان کرد در کنترل مصرف آب،‌کولرهای آبی یکی از بحث های مهم است و یک کولر آبی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر مصرف آب دارد و اگر ۵۰ درصد مشترکین کولر آبی داشته باشند، باید ۱۰۰ هزار متر مکعب آب را برای مصارف  کولر آبی تامین کنیم.

به گفته وی این درحالی است که با نصب یک سایبان ساده بر روی کولر های آبی می توان حدود ۴۰ درصد  مصرف آب را کنترل کرد.

بهروزی خاطرنشان کرد: اگر در زمینه آب مدیریت مصرف صورت نگیرد تابستان سختی خواهیم داشت اما با صرفه جویی ۱۰ تا ۱۵ درصد مشترکین می توانیم از تابستان عبور می کنیم. وی یادآور شد: خود را برای روزهای سخت و عبور از گرمای تابستان آماده می کنیم و به هیچ وجه در شهرستا ن شیراز جیره بندی آب نداریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز همچنین در خصوص فاضلاب و تصفیه خانه ها گفت: در رابطه با فاضلاب شهر شیراز حدود ۷۰ درصد شبکه جمع آوری و کار شده است و حدود ۶۰ درصد هم تصفیه خانه فاضلاب اجرا شده است. بهروزی با بیان اینکه تصفیه خانه شماره یک و دو شیراز افتتاح شده است  و امسال برنامه توسعه تصفیه خانه ها را داریم یادآورشد: مناقصه مدول تصفیه خانه ۳ و ۴ شیراز را امسال  برگزار خواهیم کرد و همچنین امسال در غرب صدرا تصفیه خانه مدول را خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز  با بیان اینکه امسال باید حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب مخازن داشته باشیم ، ابراز کرد: ۵۰ هزار متر مکعب مخزن درحال ساخت است و ۵۰ هزار متر معکب در حال برگزاری مناقصه است.

بهروزی خاطرنشان کرد که در روستاهای شیراز نیز بیش از ۱۶۰ کیلومتر شبکه اصلاح شده است و  ۲۰ مخزن جدید در دستور کار داریم که با برنامه ریزی های صورت گرفته  ۱۵ مخزن تا پایان خردادماه تکمیل می شود.

۹۵۰ روستا در آستانه تنش آبی قرار دارند

همچنین مدیرعامل آب و فاضلاب فارس با اشاره  به کاهش میزان بارندگی ها و تداوم خشکسالی ها گفت:  ضروری است برنامه‌ریزی های مناسب در راستای مدیریت مصرف بهینه آب در حوزه های مختلف از جمله شرب ، کشاورزی و صنعت انجام شود.

علی جان صادق پور با بیان اینکه ۷۸ شهر و ۹۵۰ روستا در فارس در آستانه تنش آبی قرار دارند، بیان کرد: همچنین ۴۹۳ روستا نیز به وسیله تانکر در سطح استان آبرسانی می شوند. وی با اشاره به تلاش مضاعف تمامی دستگاه‌های اجرایی برای تامین آب شرب مورد نیاز مردم در تمامی نقاط استان عنوان کرد: همچنین بخش کشاورزی باید در زمینه اصلاح الگوی کشت و تغییر فصل کشت در راستای مصرف بهینه آب و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی اقدام کند.

صادق پور با تاکید بر مدیریت مصرف توسط تمامی شهروندان و دستگاه‌های اجرایی استان گفت: مردم بدانند منابع آبی نداریم و امکان حفر چاه در روستاها دیگر وجود ندارد و بر این اساس بر رعایت الگوی مصرف اهتمام داشته باشند. به گفته وی برای گذر از وضعیت موجود و عبور از بحران کمبود آب باید از ظرفیت تمامی دستگاه های دولتی استفاده شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب فارس سرانه تولید مصرف آب را به ازای هر نفر ٣١٢ لیتر در شبانه روز بیان و عنوان کرد: اما مصرف در شهر و روستا متفاوت است به گونه ای که هر روستایی ٢١۶ لیتر در شبانه روز و هر شهری ١٧۶ لیتر آب مصرف می شود که جمع کل این مصارف حدود ٢٧٠ میلیون مترمکعب در سال گذشته بوده است اما تولید ما حدود ٣٨٠ میلیون متر مکعب است

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم، پیش از دریافت رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی وعده‌هایی در حوزه آی‌سی‌تی ارائه کرد که بیشترین آن‌ها در سالی که گذشت محقق...
جلسات حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۲ در روز‌های گذشته پایان یافت و عجیب‌ترین افزایش دستمزد برای کارگران رقم خورد. اما چرا چنین اتفاقی افتاد که حتی قانون هم نادیده گرفته...

مطالب مرتبط با برچسب